ZAŠTO KOŽA POSTAJE SUVLJA S GODINAMA? 3 načina kako da ovo SPREČITE i vratite joj stari izgled i ČVRSTINU
Promene na vošoj koži su normalne, Foto: Profimedia

trik

ZAŠTO KOŽA POSTAJE SUVLJA S GODINAMA? 3 načina kako da ovo SPREČITE i vratite joj stari izgled i ČVRSTINU

Starenje je neizbežno. Starenje znači živeti, i možemo biti srećni ako svi imamo sreću da živimo srećne, dugovečne i zdrave živote. Tu je i borba za lepotu

Objavljeno:

Očigledno je da ljudi imaju zabrinutosti zbog promena koje se dešavaju u telu sa godinama. Kako telo stari, njegovi regenerativni procesi opadaju - tako da se različiti delovi tela mogu oslabiti, usporiti performanse i duže vremena oporaviti. To je najuočljivije vidljivo na koži - ona je naš najveći i najvidljiviji organ, s obzirom da. Kako starimo, koža može razviti fine linije, izgubiti čvrstinu, postati iritantna, formirati tamne fleke i postati suvlja. Dobra vest je da ove promene nisu uvek neizbežne. Uz prave preventivne korake nege kože, moguće je izbeći neke od promena povezanih sa starenjem kože. Najvažnije je: Vaša koža ne mora izgubiti sposobnost zadržavanja vlage. Evo tri načina kako sprečiti da koža postane suvlja sa godinama.

Adekvatna krema nije jedini način nege kože
Adekvatna krema nije jedini način nege kožefoto: Profimedia / Anatolijs Jascuks / Panthermedia /

Šta uzrokuje povećanu suvoću sa godinama? Ukratko: Suva, dehidrirana koža se javlja kada barijera oslabi i nije u stanju da zadrži vlagu. Kožna barijera se sastoji od nekoliko delova, koji zajedno funkcionišu kako bi zadržali vodu, izbegli iritaciju i zaštitili vaše telo od spoljašnjih agresora. Veoma važan deo funkcije kožne barijere je sloj vlage kože, koji uključuje stvari poput masnih kiselina, ceramida, hijaluronske kiseline, skvalena, holesterola i drugih. To je deo kožne barijere koji deluje slično kao brtvilo, zadržavajući vodu u telu. Kada je barijera oslabljena, dolazi do nečega što se zove transepidermalni gubitak vode - to znači da voda isparava sa kože u okolni vazduh. I sa godinama, telo nije u stanju da nadoknadi te komponente lipidnog sloja. Na primer, pokazalo se da ceramidi opadaju sa godinama, što rezultira povećanom propustljivošću kože. Gubitak hijaluronske kiseline je još jedna ključna molekula u hidrataciji kože, čiji gubitak je povezan sa starenjem kože i disfunkcijom. Istraživanja pokazuju da do 50. godine života, izgubili smo polovinu naše prirodne rezerve humektanta. I koža doživljava slične gubitke sa masnim kiselinama, skvalenom, holesterolom i tako dalje. Kombinovana suma ovih gubitaka dovodi do povećane propustljivosti kože, suvoće i dehidracije. Dakle, to je razlog zašto se to dešava - sada da razmotrimo kako to izbeći: Obnovite hidratantni sloj kože:

Zdrava ishrana će pomići kod hidratacije vaše kože
Zdrava ishrana će pomići kod hidratacije vaše kožefoto: Profimedia

Koristite hidratantne proizvode: Odaberite hidratantne proizvode koji su namenjeni obnavljanju hidratacije kože. Potražite formule koje sadrže sastojke poput hijaluronske kiseline, ceramida, glicerina i ulja koja će pomoći u zadržavanju vlage i obnavljanju lipidnog sloja kože. Redovno vlaženje: Osim korišćenja hidratantnih krema, redovno vlaženje kože vodenom parom može pomoći u održavanju hidratacije. Na primer, možete koristiti ovlaživač vazduha u prostoriji gde provodite najviše vremena. Izbegavajte isušujuće faktore: Smanjite izlaganje kože faktorima koji je dodatno isušuju, poput previše toplih tuševa ili kupki, agresivnih sapuna ili deterdženata, kao i izlaganja suvom ili hladnom vazduhu. Pravilna ishrana i hidratacija: Pazite da unosite dovoljno vode i hrane bogate hranljivim sastojcima koji podržavaju zdravlje kože, poput voća, povrća, orašastih plodova, i omega-3 masnih kiselina koje se nalaze u ribi. Održavajte zdrav način života: Redovno vežbanje, dovoljno sna i izbegavanje stresa takođe mogu doprineti očuvanju zdravlja kože Najbolja rešenja uvek se bave korenom problema. A u ovom slučaju, to je gubitak različitih komponenti kože poput lipida i humektanata pomenutih ranije. Koristite kreme i losione koji obnavljaju nivo lipida ili podstiču njihovu proizvodnju. Potražite sastojke poput masnih kiselina, amino kiselina, holesterola, ceramida, peptida, hijaluronske kiseline i skvalana. Takođe možete odabrati biljne ekstrakte koji sadrže ove hranljive sastojke ili stimulišu proizvodnju lipida. Na primer, buter od šea sadrži masne kiseline i pokazano je da zadržava vlagu u koži i štiti kožnu barijeru. Jedno istraživanje čak sugeriše da ima slične topičke efekte kao ceramidi. Ili ulje od ovsa je pokazalo da povećava nivoe ceramida stimulisanjem proizvodnje.

Osnovna 3 načina da hidrirate kožu su: da unosite dovoljno tečnosti svakoga dana, da hidirate kožu adekvatnim kremama za svoj tip kože i jedete zdravu hranu.

BONUS VIDEO:

06:17

Dermatolog Lana Ćirković i psiholog Bojana Šlajmer o opasnosti novog bjuti trenda

(Espreso/ Svet plus/ Prenela I.O.)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.